عطاری عرفان

گیاهان داروئی وگیاهان و میوه های شفابخش

ماسک های دیگر

 

 

۱-روشن کننده ی گیاهی پوست صورت

ماسک ترکیبی موز:

نصف ۱ عدد موز تازه و رسیده

۱ قاشق چایخوری روغن بادام شیرین یا زیتون

۱ عدد زرده ی تخم مرغ

ـ  روش تهیه ماسک  ـ

ابتدا موز را خرد کرده و به حالت پوره در آورید .سپس تخم مرغ را در ظرفی جداگانه مخلوط نموده و خوب هم زنید تا کف کند .بعد پوره موز را را به آن اضافه کرده و پس از خوب مخلوط کردن و هم زدن ، آنرا به صورت بمالید.

۲-ضد جوش برای صورت

یک نوع ماسک

۱ قاشق مربا خوری عسل را با ۳ قاشق مربا خوری گلاب و ۱ قاشق چایخوری آرد جو دو سر و  ۱ قاشق چایخوری پودر کف دریا مخلوط کرده و خوب هم زنید و به محل جوشها بمالید.

۳-نرم کننده ی لبها و برطرف کننده ی ترک و چروک آنها

 نرم کننده و ضد ترک عسل

روزی ۲ مرتبه ، هر مرتبه نوک انگشتتان را به کمی عسل آغشته و سپس آنرا به روی لبهای تمییز و خشک خود بمالید و کم ی ماساژ دهید

نرم کننده و ضد ترک خامه و نشاسته ذرت

۱ قاشق مربا خوری خامه را با ۲ قاشق مربا خوری آرد نشاسته ی ذرت مخلوط کرده و حدود ۲دقیقه آنقدر هم بزنید تا یکدست شود .سپس آنرا به روی لبهای خود بمالید و پس از نیم ساعت گذاشتن،  لبها را با آب ولرم بشوئید.

۴-برطرف کننده ی سیاهی دور چشم و رفع تیرگی آن

کمپرس ختمی و بابونه

۱قاشق غذا خوری گل ختمی خشک را با ۱ قاشق غذا خوری  گل بابونه مخلوط کرده و داخل  ظرف دردار کوچکی بریزید .سپس ۳ لیوان آب به آن اضافه کنید و ۱۰ دقیقه بجوشانید. ابتدا پوست صورت و دور چشم را به بخار مستقیم آن نگهدارید بعد با حوله پوست خشک کرده و تفاله ی گیاه را روی پوست ضماد کنید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد 1387ساعت 17:10  توسط مهدی بحرانی  | 

انواع ماسک برای شادابی و طراوت پوست

) ماسک آرد گندم: برای باز کردن منافذ گرفته و پرچرب و چرک
دو قاشق غذاخوری آرد گندم را با دو قاشق غذاخوری ماست تازه مخلوط کنید و بهم بزنید چنانچه خمیر بیش از حد سفت است به آن چند قطره آبجوش اضافه کنید و روی پوست صورت بمالید، این ماسک ویژه پوست های منافذ گرفته و چربی و چروک است که پوست صورت را پاک و تمیز می کند و برای بیرون کشیدن چربی و مواد جمع شده در منافذ پوست صورت، پوست را صاف و سالم می کند و سلولهای پوستی بهتر تنفس می کنند.
2) ماسک خاک رس: برای نرم و شفاف نمودن پوست های چرب و پرجوش
دو قاشق غذاخوری خاک رس کاملاً تمیز، نرم و الک شده و یک قاشق غذاخوری روغن گیاهی به آن اضافه کنید و بهم بزنید مخلوط را در ظرفی گرم کرده و به آن خاک اضافه کنید تا خاک و روغن مخلوط شوند. سپس چند قطره آبجوش اضافه کرده بهم بزنید. این ماسک ویژه پوست های جوشی و آکنه دار با لک و پیس و پوست های چرب می باشد.
تبادل عناصر شیمیایی این خاک با پوست موجب نرم و شفافی و قوی شدن عضلات زیر پوست صورت می گردد. این ماسک را به مدت 30 دقیقه روی پوست قرار داده سپس با مرطوب کردن تدریجی از روی پوست جدا کنید.3) ماسک آرد گندم: برای پوست های چرب و لک و پیس

یک قاشق کوچک آرد گندم، 2 قاشق کوچک پودر جوانه چاودار و 2 قاشق کوچک بادام کوبیده شده را مخلوط کنید. بهم زده به آن نصف قاشق چای خوری شیر خشک اضافه کرده و مجددا بهم بزنید. به این خمیر مقداری آب جوش اضافه کنید تا محلول کمی رقیق گردد و قابل مالیدن بر روی پوست صورت باشد. این ماسک را روی صورت، گردن، دست ها و شانه ها بمالید و بعد از 30 دقیقه که خمیر ماسک روی پوست خشک شد، به آرامی و کم کم از روی پوست جدا کنید، این ماسک منافذ پوست را پاک و جریان خون را در زیر پوست تشدید می کند.
4) ماسک ویتامین E: برای شادابی و لطافت پوست

یک زرده تخم مرغ تازه، یک قاشق چای خوری جوانه ی گندم، یک قاشق چایخوری مخمر آبجو و 2 قاشق غذاخوری از روغن جوانه گندم را روی هم ریخته و بهم بزنید تا کاملاً مخلوط شود. این ماسک سرشار از ویتامین است. ویتامین E جوان کننده پوست صورت است و برای بانوان از 35 سال به بالا توصیه می شود. مصرف مستمر این ماسک، پوست خانم های مسن را صاف، شاداب، نرم و لطیف می کند. حتی المقدور از مصرف قرص یا کپسول ویتامین E اضافی پرهیز کنید. در هفته دو روز از این ماسک استفاده کنید نتایج خوبی بدست خواهید آورد. همیشه پوست صورت و سایر اعضاء مورد نظر را قبل از مصرف ماسک ها کاملا بشویید و پوست را مربوط کنید و سپس مواد را روی آن بمالید.
5) ماسک نشاسته: ماسکی کششی برای افراد مسن جهت از بین بردن چروک های صورت و شادابی بخشیدن به پوست
دو قاشق غذاخوری نشاسته گندم یا ذرت یا سیب زمینی را در آب گرم حل کنید، طوری که رقیق نباشد و روی پوست صورت بمالید. بعد از 20 دقیقه اثر کرده با حوله نم دار نشاسته ی خشک شده را از روی پوست جدا کنید. نشاسته باعث کوچک تر شدن منافذ پوست می شود و نیز باعث کشش سلول های پوست می گردد.
6) ماسک عسل: مناسب برای افراد مسن با چهره ای پیرنما و بدون شادابی و شکسته

یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را با پودر آگارآگار مخلوط کنید، به مدت 20 دقیقه روی پوست صورت قرار دهید.
7) ماسک آرد گندم: ماسکی کششی برای از بین بردن و باز کردن چروک صورت

دو قاشق غذاخوری آرد گندم برداشته و به آن به اندازه ی نوک کارد پودر زاج اضافه کرده، با مقداری آب جوش مخلوط کنید و روی صورت به مدت 20 دقیقه بگذارید. سپس مرطوب کرده از روی پوست جدا کنید و بشویید.
8) ماسک گل همیشه بهار: مناسب برای چروک صورت

یک قاشق غذاخوری تنتور گل همیشه بهار و 4 قاشق غذاخوری گلاب را با کمی پودر آگارآگار هم زده مخلوط کنید این مخلوط را در آب جوش گرم کنید و در حین گرم کردن به هم بزنید پس از خنک شدن روی پوست خود بمالید این ماسک اثر درمانی التیامی بهداشتی آرایشی زیادی بر روی پوست صورت دارد. همچنین گردش خون را تنظیم پرش عضلانی صورت را برطرف و حالت طبیعی به پوست می دهد.
9) ماسک گل سرخ: ماسک کششی پوست
یک مشت پودر گل سرخ 25 گرم آب و نصف قاشق چایخوری پودر آگارآگار را مخلوط کنید ابتدا گیاه را با آب جوش خیسانده به مدت یکساعت تامل کنید محلول را تصفیه و مقدار 70 گرم آن را جدا کرده پودر آگارآگار بیافزایید بهم زده و مخلوط را در ظرفی روی آبجوش قرار دهید تا گرم شود و مجدداً به هم بزنید این ماسک آماده استفاده برای پوست صورت و گردن است. بعد از 20 دقیقه ماده سفت شده را بلافاصله با حوله نم دار خیس کرده و از پوست جدا کنید با آب گرم فراوان شستشو دهید و خشک کنید این ماسک به هلتار و پیشتن معروف است.

10) ماسک آگارآگار: ماسک کششی صورت
یک زرده تخم مرغ را نوک قاشق چایخوری از پودر آگارآگار مخلوط و روی پوست صورت بمالید بعد از 20 دقیقه اثر کرده با حوله خیس ماسک سفت و خشک شده را از روی پوست به آرامی جدا کنید و با مقدار زیادی آب گرم صورت را بشویید و بلافاصله با نوعی لوسیون پوست را ماساژ دهید آگار آگار اثر معجزه آسایی روی پوست دارد. این ماده پوست را تر و تازه و گردش خون را تقویت می کند لذا منافذ پوست جمع شده و پوست سالم و جوان می گردد. بعد از روزهای خسته کننده و پرتلاش قبل از خواب از این ماسک استفاده کنید.
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد 1387ساعت 15:20  توسط مهدی بحرانی  | 

ماسک های طبیعی برای پوست

ماسکهای طبیعی برای پوست

 

با ماسک چاودار( گندم سیاه) از لکه های پوستتان خلاص شوید:

 

ماسک چاودار آسیاب شده برای پاک سازی عمیق پوست و زدودن لکه های سیاه از آن، ماسکی ایده ال است. این ماسک هم چنین می تواند جریان خون ولنف داخل پوست را سرعت بخشیده واز چرب شدن بیش از حد پوست جلوگیری کند. لذا کسانی که پوست نسبتا خشکی دارند نباید از این ماسک استفاده کنند.

تهیه ماسک چاودار آسیاب شده بسیار ساده است. بعد از صاف کردن چاودار پخته شده آنها را داخل ظرفی نسبتا گشاد قرار داده و چند دقیقه ای آنها خوب له کنید. بعد از مالیدن پوره چاودار بر صورتتان باید پانزده دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را با آب ولرم تمییز کنید. با اعمال این ماسک بر روی پوست بدنتان نیز می توانید نتایج شگفت انگیزی به دست آورید.

 

 

در خانه برای خودمان ماسک تهیه کنیم:

تخم مرغ، عسل، ماست جز موادی هستند که تقریبا در هر خانهای میتوان آن ها را به راحتی یافت. اما این بار ما آن ها را برای تهیه غذا به کار نبرده و این مواد را در تهیه ماسک های زیبایی استفاده خواهیم کرد. آماده اید؟ خوب پس شروع می کنیم!

ماسک مغذی به دلیل داشتن روغن بادام و زرده تخم مرغ می تواند پوست شما را به خوبی تغذیه کرده و به مثابه پوست کودکان در آورد. این نوع ماسک مغذی را ماهی یک بار می توانید استفاده کنید.                          

 

   مواد لازم برای تهیه ماسک مغذی:

- 3 قاشق مربا خوری بادام آرد شده

- 1 قاشق مربا خوری روغن بادام

- 1  قاشق مربا خوری خامه

- 1 عدد زرده تخم مرغ

 

طرز تهیه: مواد ذکر شده را تا وقتی که قوامی غلیظ پیدا کند در یک کاسه به خوبی به هم بزنید. این ملغمه را بر روی پوست صورت ( به جز حدقه چشم ها) مالیده 15 الی 20 دقیقه به حال خود رها کنید. بعد با آب ولرم خوب بشویید. نتیجه تاثیر این ماسک بر پوست صورتتان را به صورت کاهش چین و چروک و پوستی صاف و براق مشاهده خواهید کرد.

 

 ماسک التیام بخش:

استفاده وکاربرد این ماسک اللخصوص در ماههای گرم و بعد از حمام های آفتاب ایده ال است. در نتیجه تاثیر نرم کننده عسل و گلیسرین این ماسک می تواند میزان رطوبت پوست را افزایش دهد.

   مواد لازم برای تهیه ماسک التیام بخش:

- 1 عدد لیموی بزرگ

- 3 قاشق سوپ خوری عسل

- کمی گلیسرین

 

 طرز تهیه: آب لیمو وعسل را با حرکات سریع چنگال و یا هم زن به خوبی قاطی کرده و 15 گرم گلیسرین به آن اضافه کنید. تا زمانی که مخلوطمان قوام خاصی یابد آن ها را به هم می زنیم. ماسک تهیه شده را بدون ماساژ به صورت وگردنتان بمالید. 15 دقیقه صبر کرده و با آب ولرم ان ها را بشوئید. پوست شما به بهترین شکل مرطوب شده است.

 

ماسک آرام بخش:

این ماسک در عین حالی که می تواند به پوست شما راحتی و آرامش ببخشد هم چنین می تواند امکان برنزه شدن آسان تر پوستتان را فراهم سازد. اجزای تشکیل دهنده مخلوط این ماسک پوست شما را تغذیه کرده و به آن ظاهری صاف و زیبا می بخشد.

 

   مواد لازم برای تهیه ماسک:

- 1 عدد زرده تخم مرغ

- 1 کاسه ماست

- 1  قاشق مربا خوری روغن زیتون

- 5 قطره روغن هویج

 

 طرز تهیه:زرده تخم مرغ را به همراه 2 قاشق مربا خوری ماست به هم بزنید. سپس روغن زیتون و روغن هویج را به آن اضافه کنید. این مخلوط را بر روی پوست صورت و گردنتان بمالید. 20 دقیقه صبر کرده و با آب ولرم بشوئید. این ماسک علاوه بر محافظت پوست شما در مقابل اشعه آفتاب و تسهیل درجه برنزه شدن پوست شما، خاصیت تغذیه و مرطوب کنندکی را نیز دارد.

 

ماسک های مخصوص بدن

 

اگر دوست دارد پوست بدن شما همانند ابریشم نرم ولطیف باشد، این دو ماسک را حتما در خانه تهیه کرده و استفاده نمایید.

کرم پیلینگ (لایه برداری):

کرم پیلینگی که طرز تهیه ان این جا قید شده را باید هر ماه یک بار استفاده کنید. این لایه بردار خانگی سلول های مرده را از پوست شما دور ساخته و پوستتان را نرم و براق جلوه خواهد داد.

 

   مواد لازم برای تهیه ماسک:

- 1 قاشق سوپ خوری نمک دریا

- 3 قاشق سوپ خوری روغن زیتون

 

طرز تهیه: نمک دریا را ابتدا به قطعات کوچک تقسیم کرده و با روغن زیتون کاملا مخلوط سازید. حال وقت آن است که دوش ولرمی بگیرید. مخلوطی که اماده ساخته اید را با حرکات دایره وار بر بدنتان به همراه ماساز بمالید. این مخلوط را اللخصوص در پاشنه ها، ارنج ها، و زانو ها مورد استفاده قرار داده و دقایق بعد با ولرم بشویید. در نتیجه اعمال این ماسک بر روی پوستتان سلول های مرده از روی پوست دور شده و پوست برای مراقبت های دیکر آماده میشود.

 

اصولی برای تداوم زیبایی صورت

ماسک های گیاهی

- ماسک های مخصوص پوست های خشک:

      

       - ماسک کدو: کدوی را در آب پخته و بعد از نرم شدنش حسابی له کرده به اندازه 2 قاشق سوپ خوری جدا می کنیم و با 1 قاشق سوپ خوری روغن زیتون و یا روغن بادام هم می زنیم. این ملغمه را به صورت می مالیم. بعد از 20 دقیقه با آب ولرم می شوییم.

      - ماسک هویج: 2 هویج متوسط را رنده کرده و با سفیده تخم مرغ خوب به هم بزنید. به این مخلوط 1 قاشق چای خوری روغن زیتون و یا شیر و هم چنین مقدار کمی نشاسته علاوه کنید.  صورت و گردن خود  را با این ماسک پوشانده و بعد از 30 دقیقه آن را با آب ولرم بشوئید.

      - ماسک کاهو: برگ های کاهو را ریز ریز کنید بر روی آن ها روغن زیتون و چند قطره ای آب لیمو اضافه کنید تا کمی چسبناک شود. این ماسک را بر روی صورتتان مالیده و 20 دقیقه بعد کم کم آن را ابتدا با آب گرم و بعد با سرد بشوئید. به جای کاهو در این ماسک می توان از ترب رنده شده و یا پوره سیب زمینی هم استفاده کنید.

      - ماسک موز: 1 عدد موز را بعد از له کردن با یک قاشق مربا خوری شیر و یا خامه به هم بزنید. این مخلوط را بر روی صورتتان مالیده و از 20 دقیقه صبر با آب ولرم بشوئید.

      - ماسک سیب: بعد از رنده کردن سیبی 1 قاشق سوپ خوری روغن زیتون، کمی شیر و یا خامه به آن علاوه کنید. سپس این مخلوط را بر صورت و گردنتان بمالید.

      - ماسک هلو: بعد از له کردن هلوی کاملا رسیده ای به آن آبی که در آن گل بابونه جوشانده اید کم کم اضافه کنید تا قوامی خمیری یابد. سپس این مخلوط را بر صورتتان مالیده بعد از 20 دقیقه انتظار با آب گرم بشوئید.

      - ماسک خیار: خیاری را رنده کرده و بر روی آن چند قطره آب لیمو بریزید. حال این مخلوط را بر صورت و گردنتان بمالید. 20 دقیقه صبر کرده و صورتتان را با دستمال مرطوبی پاک کنید. می توانید صورتتان را بشویید.

-  ماسک های مخصوص پوست های چرب:

      - ماسک سیب:  بعد از رنده کردن 1 و یا 2 عدد سیب بدان سفیده تخم مرغی که خوب به هم زده اید را علاوه کنید. مخلوط به دست آمده را بر روی صورت و گردنتان مالیده، 20 دقیقه صبر کرده و سپس با آب ولرم بشوئید.

 

گیاهان دیگری که در امر زیبایی مورد استفاده دارند:

    

- تنتور ختمی: 2 قاشق سوپ خوری برگ ختمی و یا ریشه خرد شده آن را در 300 گرم یک ساعت خیس کرده، سپس آن را صاف کنید. تنتور به دست آمده را می توانید برای رفع بیماری های قارچی و در کمپرس پوست خشک استفاده کنید.

 

- برگ نعنای آب پز: 100 گرم برگ نعناع در قابلمه ای که نصف آن پر از آب جوش می باشد یک ساعت خیس کرده و آن را به شکل حمام برای رفع تورم وخستگی پاها استفاده کنید.

 

- بخار گل سرخ: بر روی قابلمه پر از آب جوشانی که به ملایمت در حال جوشیدن است الکی ویا آبکشی را قرار دهید. حال بر روی قاعده الک و یا آبکش برگ های گل سرخ بریزید. می توانید صورتتان را تا 15 الی 20 سانتی متری گل برگ ها نزدیک کنید. یادتان نرود که مو هایتان را با حولهای بپوشانید. روغن فرار گل سرخ به شکل بخار بر روی پوست صورتتان نشسته و به آن شادابی خواهد بخشید.

  

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد 1387ساعت 15:1  توسط مهدی بحرانی  | 

نکات چند در باره تهیه ماسکهای خانگی برای جلد خانم ها

 

ماسک های روی

 

با توجه به اینکه چهره هر فرد در برخورد با او ، اولین نقطه ای است که به دید می آید ، عجیب نیست که  اکثر افراد به چهره و صورت خود توجهی صد چندان نشان می دهند . متاسفانه گاهی همین توجه بیش از حد باعث روی آوردن به روشهای غیر علمی و غیر کارشناسانه و استفاده از موادی مثل ماسک های صورت یا کریمهای مختلف می شود که گاهی مشکلاتی غیر قابل جبران به وجود می آورد . ولی ما چندین ماسک طبیعی صورت را به شما پیشنهاد می کنیم که با توجه به اصول علمی تهیه می شوند و کاملا طبیعی هستند .

اولین نکته در باره ماسکها ، این است که بدانید چگونه از آنها استفاده کنید . ماسک های سالم به تمیز شدن حفره های پوست(مسامات) کمک می کنند ، چربی آن را جذب می کنند و به پوست جلایی خاص میبخشند .

 

 

برای استفاده ازماسک ها به نکات آتی تو جه نمایید :                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

1- قبل از استفاده از ماسک صورت تان راخوب بشویید . همیشه صورت خود را در جهت رو به بالا و با حرکاتی چرخشی شستشو دهید . همیشه از هر ماده ای که برای صورت تان  استفاده می کنید، در گردن تان نیز استفاده کنید و پس از شستشوی صورت با ماده شوینده مورد نظر با یک روی پاک مرطوب صورتتان را به آرامی خشک کنید و  بعد بگذارید رطوبت پوست خودش در هوای معمولی و بدون روی پاک خشک شود.  ماسکها روی پوست پاک و خشک بهتر عمل می کنند .

2- دقیقا از دستورالعمل به کار گیری ماسک استفاده کنید . ماسک را بیشتر از زمان مورد نیاز روی صورت نگه ندارید ، چون در این صورت پول و وقت تان را هدر داده اید .

3- بعد از برداشتن ماسک ، صورت خود را با آب شیر گرم شستشو دهید .

4- بعد از خشک کردن صورت ، از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید .

 

انتخاب ماسک

 

افرادی که پوست آنها طبیعی است  ، یکبار در هفته می توانند از ماسک استفاده کنند . در پوست های چرب 2 یا 3 بار ماسک در طول هفته برای حفظ سلامت پوست مفید است و اگر پوستی خشک دارید ، یک ماسک هیدراته و مرطوب یکبار در هفته به طراوت پوست شما کمک می کند .

                                                                                                                                     

 

 

ماسک آواکادو و عسل ، تغذیه کننده مفید برای پوست های خشک و پیر                                                                                                                                             

 

 

 یک چهارم قاشق آواکادو

 1قاشق چایخوری عسل (  بدون موم )

 2قاشق چایخوری ماست

 2قطره عرق گل یاس یا عرق گلاب .

با پنجه آواکادو راخوب مخلوط نمایید ، تاحدی که به حالت نرم و یکنواخت در آید .  بعد بقیه مواد را به آن اضافه کنید تا خوب مخلوط شوند . از این ماسک لایه ای ضخیم روی پوست بمالید و 10 دقیقه صبر کنید و بعد با پنبه مرطوب آن را پاک کنید .سپس روی پاک را در آب گرم تر کرده و صورتتان را با آن پاک کنید. بعد از استفاده از این ماسک مفید و تغذیه کننده ، از یک مرطوب کننده استفاده کنید .

 

ماسک بادرنگ و مخمر(خمیر مایه)

 

این ماسک برای پوست های چرب و طبیعی مفید است و قوام و تون پوست را حفظ می کند .

5 سانتی متر بادرنگ

2 قاشق مخمر(خمیر مایه)

بادرنگ را رنده و با مخمر مخلوط کنید ، بهتر است از مخلوط کن استفاده کنید تا کاملا باهم مخلوط و یکنواخت شود . بعد آن را به مدت 10 دقیقه روی پوست بگذارید و سپس طبق دستور بالا شستشو دهید .

 

ماسک زرد چوبه و تخم مرغ                                                                                                                                                                                                    

 

یک ماسک تغذیه کننده خوب برای پوست های خسته ، خشک و طبیعی که به پوست شما طراوت می بخشدماسک زرد چوبه وتخم مرغ میباشد .

 1عدد زرده تخم مرغ

2قاشق چایخوری زرد چوبه

2قاشق چایخوری مخمر(خمیر مایه)

2قاشق چایخوری سبوس گندم

2قاشق چایخوری عرق گلاب

زرده تخم مرغ را خوب با میکسر بزنید و مابقی مواد را به آن اضافه کنید . استفاده از این ماسک راحت است ، ولی کمی چسبناک است به این دلیل به پوست شما نفوذ می کند و آن را نرم و زیبا می سازد . بعد از 10 دقیقه طبق دستورات قبلی آن را شستشو دهید .

 

ماسک تخم مرغ

 

این ماسک برای بعد از ظهر ها یاشب توصیه می شود تا خستگی را از چهره شما بزداید .

یک عدد سفیده تخم مرغ

4 تا 6 قاشق چایخوری خزه های دریایی خشک شده

 یک قطره عرق گل یاس یاعرق گلاب

سفیدی تخم مرغ را به آرامی بزنید تا حدی که سفید و حبابی شکل شود ، اما نباید سخت شود . سپس مواد دیگر را با آن مخلوط کنید . آن را به آرامی و به صورت یک لایه نازک روی پوست بمالید . سپس بگذارید کاملا خشک شود . پس از این که به طور کامل خشک شد ، طبق دستورات قبلی آن را بشویید .

 

 

چند ماسک خانگی دیگر

 1- نیم قاشق چایخوری عسل- آب لیموی تازه که از یک عدد لیمو ترش گرفته شود . 3 قاشق غذا خوری ماست و یک عدد سفیدی تخم مرغ را با هم مخلوط کنید، اما قبلا سفیدی تخم مرغ را تا حدی مخلوط کنید که سفید شود . مخلوط را به صورتتان بمالید و 15 دقیقه صبر کنید . سپس صورتتان را با آب ولرم شستشو دهید .

2- کمی جو دو سر پودر شده  را با آب مخلوط کنید . آن را به صورتتان بمالید و بگذارید خشک شود . سپس با آب ولرم شستشو دهید .  

 

3- نصف آواکادو را کاملا له کنید ، هم بزنید و به صورتتان بمالید . بعد از 20 دقیقه آن را بشویید .

 

4- نصف کیله را له و با یک قاشق چایخوری عسل و 2 قاشق چایخوری خامه(کریم شیر) مخلوط کنید . آن را به صورتتان بمالید و بعد از 10 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید .

 

5- 2 قاشق چایخوری پودر ذرت(آرد جواری) را با آب مخلوط کنید و لایه ضخیم آن را روی صورت بمالید . سپس با آب ولرم شستشو دهید .

6- یک فنجان قیسی را در آب تر کنید . آن را در مخلوط کن به صورت پوره در آورید و بعد 2 قاشق چایخوری شیر به آن اضافه کنید و هم بزنید . آن را به صورت بمالید و 15 دقیقه صبر کنید . سپس با آب ولرم شستشو دهید .

7-نصف بادرنگ ، یک قاشق چایخوری ماست ، چند دانه توت زمینی و یک قاشق چایخوری عسل را در مخلوط کن خوب هم بزنید . آن را به صورتتان بمالید تا خشک شود . سپس با آب ولرم شستشو دهید .

8- آب لیمو ترش رابا مقداری آب مخلوط کنید و برای مدت 2 تا 3 دقیقه به آرامی روی پوستتان بمالید ، سپس با آب ولرم بشویید . این کار برای از بین بردن جوشهای سر سیاه صورت بسیار سودمند است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد 1387ساعت 14:50  توسط مهدی بحرانی  | 

پزشكان در ارتباط با استفاده از كرم‌هاي غيرمجاز سفيدكننده پوست هشدار دادند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بي.بي.سي، به دنبال ايجاد اختلال هورموني در زني كه از اين كرم‌ها استفاده كرده بود، اين هشدار اعلام شد.

اين بيمار ‪ ۲۸‬ساله كه ظرف سه سال تقريبا ‪ ۱۳‬كيلوگرم كرم‌هاي سفيدكننده مصرف كرده بود نابارور شده است و ترك‌هاي شديدي شبيه به ترك‌هاي زايمان روي پوست او پديد آمده است.

پزشكان “بيمارستان همراسميت” در مجله “لنست” نوشتند، مردم نمي‌دانند كه استفاده از اين كرم‌ها مضر است.

كارشناسان گفتند، چنين واكنش‌هاي حادي نادر هستند اما تاثيرات كوچك هم هستند كه شيوع بيشتري دارند.

برخي افراد سياه پوست و در ميزان كمتري برخي از مردم آسيا از كرم‌هاي پوستي غير مجاز سفيدكننده استفاده مي‌كنند.

cream

اين كرم‌ها به دو روش آسيب مي‌زنند.

اين كرم‌ها معمولا حاوي “هايدرواكسيكوينون” (‪ (hydroxyquinone‬يك ماده شيميايي سفيدكننده پوست و دوزهاي بالايي استروئيد هستند.

مصرف هايدرواكسيكوينون در محصولات آرايشي انگليس ممنوع شده است زيرا اين ماده حساسيت شديد پوستي ايجاد مي‌كند.

دوزهاي بالاي استروئيد در حدي كه در كرم‌هاي غيرمجاز يافت مي‌شود، بايد تنها از طريق تجويز پزشك در اختيار افراد قرار گيرد زيرا آنها مي‌توانند اختلال شديدي در سطح هورمون بدن ايجاد كنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد 1387ساعت 14:38  توسط مهدی بحرانی  | 

ماسک های صورت

هر پوستی با توجه به رطوبت , چربی , جوش و منافذی که دارد برای شادابی بیشتر نیاز به تقویت دارد. در زیر با

ارائه ماسک های طبیعی که از میوه های گوناگون تهیه می شود, می توانید پوست خود را زنده و با طراوت نگه

دارید. 

ماسک انگور: این ماسک برای روشن نگه داشتن پوست صورت مفید است. 

ماسک اسفناج: اسفناج را در روغن زیتون بریزید درست به همان صورتی که بورانی درست می کنید بعد این

ماسک را روی صورت پهن کنید. 

این ماسک برای پوستهای کدر مفید است و باعث درخشش پوست می شود. 

ماسک میخک: مقداری گل میخک را در آب خیس کنید و بعد از 24 ساعت آن را صاف کرده و با مقداری عسل و آب

خیار مخلوط کنید به اندازه یک فنجان این مخلوط را میل کنید این کخلوط باعث باز شدن رنگ رخساره و جلای

پوستتان می شود. 

ماسک گیلاس: ماسک زیبایی که از دسته های گیلاسی که هسته آن را گرفته اید می توانید روی وست خود

بگذارید. این ماسک به پوست خود شما نرمی داده و باعث می شود رنگ رخسارتان باز شود. 

ماسک هلو: ماسک هلو ماسکی است که روی تمام پوستها می توانید استفاده کنید. هلو را رنده و روی پوست

بگذارید , جند دقیقه صبر کنید و بعد از شستشو نتیجه آن را ببینید. 

مسدود کردن منافذ صورت: یک قرص اکسیژنه را در مقداری گلاب حل کنید یک قاشق آرد گندمم را به آن اضافه

کنید و بگذارید برای 10 دقیقه روی پوستتان بماند. 

پوستهایی با منافذ زیاد: 7 عدد زرد آلوی رسیده را قطعه قطعه کنید و له کنید. چند قطره روغن بادام روی آن

بچکانید و بگذارید تا برای 20 دقیقه روی پوستتان بماند و بعد آن را با آب نیمه گرم بشویید. 

کرم آرایش و زیبایی: کرم مسدود کردن منافذ صورت را روی پوست می مالیم و برای یک ساعت پوست را ماساژ

می دهیم تا خوب روی پوست بخوابد. نیم ساعت صبر کنید و بعد صورت را بشویید. 

ماسک برای پوستهای معمولی: یک زرده تخم مرغ , یک قاشق مربا خوری آب پرتغال, یک قاشق مربا خوری

روغن بادام را با شیره نارگیل اضافه کرده و به صورت بمالید و پس از 20 دقیقه بشویید. 

ماسک لک صورت: ماسک زیبایی گرمک برای باز و شاداب شدن چهره مفید است. این ماسک را روی صورت

بکشید و بگذارید برای 15 دقیقه بماند. این ماسک برای از بین بردن لکه ها و سر سیاه ها نیز مفید است. 

ماسک عسل و سرکه: مقداری عسل و سرکه را مخلوط کنید و روی لکه های صورت بمالید, کبودی های زیر

چشم را با این ماسک بر طرف کنید. 

ماسک هویچ و سیب: هویچ و سیب را رنده کرده و یک قاشق مربا خوری عسل به آن اضافه کرده و روی

صورتهایی که لک دارد بگذارید و پس از 20 دقیقه با آب ولرم بشویید. 

ماسک برگ چغندر: برگ چقندر را بکوبید . به صورت ماسک در آورید روی تمام صورت پهن کنید این ماسک برای از

بین بردن کک و مک مفید است. 

ماسک چهره های خسته و بی خواب: موز سالم و رسیده را خوب له کنید و به آن نصف قاشق مربا خوری عسل

اضافه کنید و خوب آن را به هم بزنید. این مخلوط را به چهره و گردن خود بمالید و بعد از نیم ساعت بشویید. 

ماسک پوست تیره و آفتاب سوخته: یک هویچ تازه را به قطعات پهن تقسیم کنید و برای نیم ساعت روی پوست

بگذارید در این مدت استراحت کنید و بعد صورت را با آب نیمه گرم بشویید. 

ماسک گلگون شدن صورت: باقلا را به صورت آرد در اورید و آن را خمیر کنید و برای 5 دقیقه روی صورت بگدارید و

بعد صورت را بشویید. 

ماسک تقویتی : 14 گرم موم سفید را با 84 گرم روغن بادام و 28 گرم لانولین و 28 گرم گلاب تهیه کنید. موم

سفید و لانولین را روی بخار آب گذاشته تا با هم آمیخته شود بعد روغن بادام و گلاب را به آرامی در آن ریخته و

هم بزنید تا مخلوط شود. این کرم را در ظرف در بسته ای بریزید

و هر روز از آن برای نرمی و تقویت پوستتان استفاده کنید. 

ماسک جوش چرکی: برای جوشهای چرکی با قاشقک مخصوص پودر گل ریواس را با یک قاشق ماست مخلوط

کنید . هفته ای سه روز روی پوستتان بمالید. 

ماسک جوشهای سر سیاه: ابتدا گل ریواس را با گل بابونه و گل بنفشه می جوشانیم وقتی بخار آن بلند شد

صورت را بخور می دهیم و یک قاشق روغن زیتون و زرده تخم مرغ را که قبلا مخلوط کردیم به صورت ماسک روی

صورت می گذاریم و بعد از شستن ماسک پنبه الکل زده را به صورت می مالیم تا ضدعفونی شود. 

ماسک چین زیر چشم: سفیده تخم مرغ را خوب به هم زده زیر چشم می گذاریم . برای جلوگیری از چین و چروک

پوست لانولینرا می توان عر شب به تنهایی روی پوست بمالید برای اینکه لانولین کاملا جذب پوست شود با

انگشت ارام به صورت تلنگر بزنید و صبح آن را بشویید. 

ماسک چروک چشم: روغن کرچک را یک شب روی پوست مالیده و تا صبح می گذارین بماند

ماسک صورت

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم اسفند 1386ساعت 20:21  توسط مهدی بحرانی  | 

اگر سرما خوردیم چه باید مصرف کنیم تا بهبود یابیم؟

چه غذاهايي براي سرماخوردگي مفيد هستند؟

براي اين كه سيستم ايمني بدن به بهترين نحو به وظيفه‌اش كه مبارزه عليه ويروس‌هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا است، عمل كند بايد مواد مغذي حياتي را دريافت كند.

از جمله منابع اصلي طبيعي تامين‌كننده ويتامين ث كه در درمان سرماخوردگي موثرند عبارت اند از:

ـ پرتقال، گريپ فروت، انواع توت، فلفل دلمه‌اي، توت فرنگي، سيب زميني و سبزيجات برگ سبز از قبيل انواع كلم. دريافت زياد و منظم ويتامين ث به كاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگي كمك مي‌كند.

ـ غلات سبوس‌دار و حبوبات، منابع غذايي خوب يكي از ويتامين‌هاي گروه ب به نام پانتوتنيك اسيد هستند. كمبود پانتوتنيك اسيد، سبب بروز عفونت‌هاي مكرر دستگاه تنفسي فوقاني مي‌شود.

ـ سير داراي آهن، روي و آليسين است كه سبب تقويت سيستم ايمني و كمك به كاهش خطر عفونت‌هاي ويروسي مي‌شود

در سرماخوردگی از چه غذاهایی پرهیز کنیم؟

غذاهای آماده ی بسته بندی شده و کنسروها از لحاظ ویتامین ها و موادمعدنی فقیر هستند. بنابراین به جای مصرف این نوع غذاها از انواع میوه و سبزیجات تازه، ماهی، غلات، مغزها و دانه ها استفاده کنید.

* چند نکته :

- ارتباط بین مصرف قرص های ویتامین C و سرماخوردگی به طور وسیعی مورد مطالعه قرار گرفته است. تحقیقات نشان داده ، این قرص ها که روزانه 500 تا 1000 میلی گرم ویتامین C را برای بدن تامین می کنند، نمی توانند از عفونت پیشگیری کنند، در حالی که به کاهش شدت و احتمالاً طول مدت سرماخوردگی کمک می کنند.

در برخی موارد با دریافت 1000 میلی گرم مکمل ویتامین C در روز طی یک دوره طولانی، علائم به میزان 15 درصد کاهش یافت. ویتامین C باعث افزایش سطح اینترفرون در بدن می شود که این ماده با عفونت ها مبارزه می کند. همچنین ویتامین C از جمله آنتی اکسیدان هایی است که به حفاظت از پوشش داخلی مجاری تنفسی در برابر انواع عفونت کمک می کند.

- مصرف مکمل ریزمغذی های خاص شامل 20 میلی گرم روی ، 100 میکروگرم سلنیوم ، 120 میلی گرم ویتامین C ، 15 میلی گرم ویتامین E  و 6 میلی گرم بتاکاروتن در مطالعات مختلف سبب کاهش بروز عفونت های تنفسی در سالمندان طی درمان های طولانی مدت شده اند.

- در بررسی های بالینی مختلف نشان داده شده است که قرص های مکیدنی " روی" سبب بهبود علائم سرماخوردگی می شوند. البته بعضی مطالعات نیز نشان داده که این قرص ها هیچ اثری بر علائم سرماخوردگی ندارند. به علاوه باید توجه کرد که دریافت روی به میزان بیش از 150 میلی گرم در روز می تواند امکان ابتلا به عفونت را افزایش دهد. بنابراین قبل از اقدام به هر نوع درمانی، باید تحت نظر پزشک باشید و به توصیه های او عمل کنید.

- قرص سیر یا کپسول های حاوی عصاره سیر ممکن است به پیشگیری از سرماخوردگی کمک کند. علت این تأثیر خواص ضد ویروسی رنگدانه گیاهی " آلیسین " است.

- استفاده از بُخور به رفع گرفتگی بینی کمک می کند. برای این کار، برای 10 دقیقه سرتان را روی بخارات یک ظرف آب در حال جوشیدن بگیرید. بهتر است دستمال یا حوله ای را روی سر بگذارید و این عمل را سه بار در روز تکرار کنید. می توانید مقداری روغن مِنتول ( MENTHOL )  یا عصاره اوکالیپتوس به آب در حال تبخیر اضافه کنید تا عمل تنفس را تسهیل کند.

- مایعات فراوانی مصرف کنید. در طول حملات شدید آنفلوانزا، بهتر است از مایعات مقوی و مغذی مثل انواع سوپ و آش در وعده غذایی اصلی استفاده کنید. البته به شرطی که دارای انواع موادمغذی به مقدار متعادل و متناسب باشد.

- تا جایی که می توانید بخوابید و استراحت کنید. سیستم ایمنی برای تجدید قوا به استراحت نیاز دارد. عدم توجه به علائم یک عفونت ویروسی و کار و فعالیت شدید در حین بیماری، مدت بیماری را طولانی تر می سازد.

* منبع : دنیای تغذیه

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند 1386ساعت 9:43  توسط مهدی بحرانی  | 

هرم مواد غذایی

 

هرم غذاییهرم غذایی

 

باز کردن کلید تغذیه موفقیت آمیز از طریق تعیین نیازهای تغذیه ای فرد بر مبنای سن و میزان فعالیت و و سپس ترجمه این نیازها به انتخاب های غذایی امکان پذیر است . هرم مواد غذایی میتواند به شما کمک کند تا غذاهای را بر گزینید که به تعادل ، تنوع و میانه روی برسید .

در قاعده این هرم غلات و حبوبات نظیر انواع نان ، برنج و ماکارونی قرار دارد . این مواد غذایی دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند و باید اساس و زیر مبنای رژیم غذایی شما را تشکیل دهند و بیش از سایر مواد غذایی از آنها استفاده کنید .

میوه جات و سبزی جات لایه بعدی هرم را تشکیل می دهند. اغلب مردم به اندازه کافی از میوه و سبزی استفاده نمی کنند . بدین ترتیب از مواد مغذی موجود در این غذاها محروم می شوند .

فرآورده های گوشتی و لبنی لایه بعدی را تشکیل می دهند . این غذاها اغلب منشاء حیوانی دارند. از آنجا که این مواد غذایی دارای چربی زیادی هستند سعی کنید از انواع کم چرب ( مثل شیر کم چرب ، گوشت لخم و...) استفاده نمایید.

در رأس هرم چربی ها ، شیرینی جات و انواع روغن قرار دارند. غذاهایی نظیر سس سالاد ،پنیر خامه ای،کره،مارگارین،شربت،شیرینی دارای کالری زیادی هستند و ویتامین و مواد معدنی آنها کم است. حتی الامکان کمتر از این غذاها استفاده کنید .

منبع ایران طب

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند 1386ساعت 12:18  توسط مهدی بحرانی  | 

اضافه وزن ، فشار خون ، ديابت ، مصرف دخانيان و فعاليت ورزشي ، الكل و كلسترول ، هفت عامل موثر بر طول ع

نتايج يك تحقيق نشان مي‌دهد: پنج عامل مي‌تواند، در افزايش طول عمر انسان موثر باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  روزنامه اتريشي “استاندارد”، يك مرد ‪ ۷۰‬ساله كه اضافه وزن و فشار خون ندارد، از بيماري “ديابت” رنج نمي‌برد، دخانيان مصرف نمي‌كند و انجام فعاليتهاي ورزشي منظم را در برنامه روزانه خود دارد، به احتمال ‪ ۵۴‬درصد مي‌تواند، ‪ ۹۰‬سال عمر كند.

اين تحقيق همچنين نشان داد، يك زن ‪ ۷۰‬ساله با شرايط مشابه، ‪ ۴۰‬درصد از اين شانس برخودار خواهد بود كه ‪ ۹۰‬سالگي خود را ببيند.

استاندارد افزود: مصرف نكردن الكل و پايين نگه داشتن كلسترول خون را نيز مي‌توان به عوامل بالا براي افزايش طول عمر افزود.

اگر می خواهید طول عمر بالایی داشته باشید :

۱- مراقب تغذیه خود باشید و وزن خود را در حد ایده آل نگه دارید .

۲- فشار خون خود را کنترل کنید و از استرس زیاد برهیز کنید .

۳- سعی کنید مبتلا به دیابت نشوید و در صورت ابتلا به این بیماری قند خون خود را کنترل کنید

۴- از مصرف دخانیات به هرشکل شامل سیگار ، توتون و … خود داری کنید .

۵- در تمام طول عمر خود به طور منظم به فعالیت های ورزشی بپردازید .

۶- الکل مصرف نکنید و یا مصرف آن را به حداقل برسانید

۷- کلسترول خون خود را کنترل کنید و در حد قابل قبول نگه دارید .

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند 1386ساعت 10:46  توسط مهدی بحرانی  | 

اضافه وزن ، فشار خون ، ديابت ، مصرف دخانيان و فعاليت ورزشي ، الكل و كلسترول ، هفت عامل موثر بر طول ع

نتايج يك تحقيق نشان مي‌دهد: پنج عامل مي‌تواند، در افزايش طول عمر انسان موثر باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  روزنامه اتريشي “استاندارد”، يك مرد ‪ ۷۰‬ساله كه اضافه وزن و فشار خون ندارد، از بيماري “ديابت” رنج نمي‌برد، دخانيان مصرف نمي‌كند و انجام فعاليتهاي ورزشي منظم را در برنامه روزانه خود دارد، به احتمال ‪ ۵۴‬درصد مي‌تواند، ‪ ۹۰‬سال عمر كند.

اين تحقيق همچنين نشان داد، يك زن ‪ ۷۰‬ساله با شرايط مشابه، ‪ ۴۰‬درصد از اين شانس برخودار خواهد بود كه ‪ ۹۰‬سالگي خود را ببيند.

استاندارد افزود: مصرف نكردن الكل و پايين نگه داشتن كلسترول خون را نيز مي‌توان به عوامل بالا براي افزايش طول عمر افزود.

اگر می خواهید طول عمر بالایی داشته باشید :

۱- مراقب تغذیه خود باشید و وزن خود را در حد ایده آل نگه دارید .

۲- فشار خون خود را کنترل کنید و از استرس زیاد برهیز کنید .

۳- سعی کنید مبتلا به دیابت نشوید و در صورت ابتلا به این بیماری قند خون خود را کنترل کنید

۴- از مصرف دخانیات به هرشکل شامل سیگار ، توتون و … خود داری کنید .

۵- در تمام طول عمر خود به طور منظم به فعالیت های ورزشی بپردازید .

۶- الکل مصرف نکنید و یا مصرف آن را به حداقل برسانید

۷- کلسترول خون خود را کنترل کنید و در حد قابل قبول نگه دارید

پیری و گذر عمر

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند 1386ساعت 10:28  توسط مهدی بحرانی  | 

آرايش و گياهان

يکي ديگر از فوايد خوراکي ها و گياهان استفاده از آنها براي آرايش نمودن است و اين بدان علت است که گياهان و خوراکي ها داراي منابع بسيار مهمي هستند که براي تمام اعضاي بدن از جمله پوست، مو، ناخن مفيد مي باشد.

اين منابع مربوط به هورومونها، ويتامين ها و ... مي باشد که مواد گفته شده، سرشار از آنها مي باشند، که اين موارد علاوه بر تغذيه اعضاي نامبرده در شادابي و طراوت و زيبايي آنها نيز اثر دارد.

 

از جمله این گیاهان بابونه حنا  سدر جوانه گندم توت فرنگی خیار هلو هستند.

بايد دانست، همانطور که ما به خوبي از اعضاي دروني و بيروني خود مراقبت مي کنيم و مواظب انواع بيماري ها هستيم تا به آنها مبتلا نشويم و همچنين مواظب مزاج خود نيز هستيم و هميشه سعي مي کنيم که بهترين مواد غذايي را استفاده کرده و بخوريم تا هميشه سالم و سلامت بمانيم ، بايد از پوست و مو و ناخن خود نيز بيشتر مراقبت کنيم چرا که اين اعضا هميشه در معرض ديد و ارتباط با اطرافيان مي باشند و مطمئنا از نظر روان شناسي نيز در انسان هايي که داراي ظاهري آراسته تر مي باشند در ارتباطات نيز موفق ترند و آدمي از همنشيني با آنها لذت بيشتري مي برد و خود فرد نيز داراي روحيه بهتري خواهد بود و حتي در خود او نيز اثرات مثبتي خواهد داشت.

بنابراين پوست بدن و موها نيز به تغذيه احتياج دارند، پوست و مو مواد غذايي را از بيرون از بدن هم جذب مي کنند و بدين گونه سلامت مي مانند. در ضمن بايد بدانيم رنگ و روي شما نشان دهنده سلامتي و داشتن باطن سالم شما مي باشد و نشان مي دهد که شما داراي اعضاي دروني سالمي هستيد که همگي به خوبي به وظيفه شان عمل کرده و سالم هستند.

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم بهمن 1386ساعت 18:15  توسط مهدی بحرانی  | 

نازک شدن يا طاس شدن ارثي مو

طاسي ارثي يا نازک شدن مو شايع ترين انواع کم مويي هستند. نازکي مو ميتواند هم از طرف فاميل پدر و هم از طرف فاميل مادر به شما ارث برسد. زنهايي با اين خصيصه کاملا طاس (کچل) نمي شوند. اين حالت خاص آندروژنتيک آلوپسيا ناميده مي شود که مي تواند در سنين نوجواني، جواني و يا دهه سي از عمر شروع شود.

هيچ راه درماني هم وجود ندارد اگر چه بعضي راه هاي درمان پزشکي ممکن است به بعضي افراد کمک کند.  يک راه درمان ماليدن يک نوع لوسيون به نام مينوکسيديل  (Minoxidil) دو بار در روز بر روي پوست سر مي باشد. راه ديگر براي مردان قرصي است که حاوي Finasferide  دارويي که شکل گيري هورمون زنانه فعال فوليکل مو را متوقف مي کند. در برخورد با نازکي مو يا کچلي، زنان و مردان به کاشت مو تمايل بيشتري دارند راهي که يک فرم دائمي جابه جايي مو مي باشد.

هر کس که از کم مويي دائمي رنج مي برد ممکن است داوطلب پيوند مو باشد. فرآيند پيوند مو به شکل جابه جايي مو ازقسمت هاي داراي مو به بخش هاي فاقد مو يا کم مو مي باشد و يا برداشتن پوست قسمت بدون مو . از آنجايي که اين کار با عمل جراحي و صرف وقت و پول همراه است نبايد آنرا سرسري و بدون دقت مبادرت به انجام آن کرد.  متخصص پوست و مو به شما در انتخاب روش و يا ترکيبي از روشهايي که مناسب شماست کمک خواهد کرد.
 

Alopecia Areasta: در اين نوع کم مويي، مو به شکل گرد به اندازه يک سکه يا بزرگتر مي ريزد. در اين نوع کم مويي ريزش کامل مو و کچلي، هر به ندرت ديده مي شود. اين بيماري ممکن است کودکان و بزرگترها را هم مبتلا کند. علت Alopecia Areasta ناشناخته مي باشد.

جداي از کم مويي، شخص مبتلابه طور کلي داراي شرايط سلامتي خوبي مي باشد. در اکثر موارد مو خود به خود دوباره رشد مي کند. متخصصين پوست و مو مي توانند اينگونه بيماران را معالجه نمايند. راه هاي درماني نوعا شامل استفاده از داروها (به عنوان يک نوع مخصوص از درمان ملايم) و در بعضي موارد هم داروهاي خوراکي مانند قرص مي باشد.

کافئين از طاسي سر مردان پيشگيري مي کند

 معالجه مو به كمك محصولات كافئيني مي‌تواند مانع از طاسي مردان شود. اين ماده بيشترين تاثير را بر روي ريشه‌هاي موي مرداني دارد كه نسبت به هورمون تستوسترون بسيار حساس هستند كه اين امر يكي از دلايل بروز طاسي در مردان است. البته اين تحقيقات به اين معني نيست كه كساني كه قهوه مي‌نوشند در آينده دچار طاسي نمي‌شوند بلكه اين ماده بايد مستقيما روي پوست سر ماليده شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم بهمن 1386ساعت 17:35  توسط مهدی بحرانی  | 

چربی های زائد شکم را چگونه از بین ببریم

شکم انسان از عضلاتی قوی پوشیده شده که نگهدارنده امعاء و احشاء است . ورزش نکردن مرتب و روزانه ، انجام فعالیت های نشسته و مصرف کالری بیش از نیاز ، موجب تجمع چربی در منطقه شکم می شود ؛ دراین صورت عضلات شکم ، سفتی و حالت اولیه خود را از دست داده و شکل ظاهری اندام افتاده شده و چربی ذخیره ای شکم به حالت گره دار احساس می شود .

به علاوه، تجمع چربی درمنطقه شکم، به خصوص در خانم ها خطر ابتلا به دیابت و عوارض عروقی را چند برابر می کند.

برای از بین بردن چربی های اضافی شکم چه کنیم؟

این بافت چربی ، برای بدن یک انبار انرژی است و بدن مازاد نیاز خود را در آن ذخیره کرده ، در مواقع نیاز، از آن برداشت می کند . پس باید کاری کرد که بدن نیازمند انرژی بافت چربی شود .

دریافت کالری کمتر و ورزش کردن، راه رسیدن به این مقصود است. البته اکنون با روش های دیگری مثل جراحی نیز، این چربی ها را بر می دارند. ولی اگر بتوانیم با ورزش، که سلامت عمومی بدن را به دنبال دارد، آن را از بین ببریم، مسلما به جراحی نیازی نخواهد بود.

ادعا می شود که کمربندهای شوک دهنده کهElectronic abdominal exercise belt گفته می شود ، با وارد کردن جریان های الکتریکی به چربی شکم موجب تجزیه آنها و قوی شدن عضلات شکم می گردد. در صورتی که تنها جریان هایی با قدرت ایمپالس های مغز ، موجب انقباض عضلات می شود و اگر چنین جریانی با این کمربند وارد شکم شود، موجب یک انقباض دردناک خواهد شد.

البته استفاده از وسایل ورزشی که موجب انقباض عضلات شکم شود، مفید است؛ اما ورزش کردن به تنهایی کافی نخواهد بود، چرا که کالری اضافی باز هم در شکم یا باسن ذخیره می شود . پس باید از خوردن شیرینی های خامه ای، تنقلات چرب مثل چیپس، غذاهای پُر روغن و نان و برنج زیاد از حد پرهیز کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 17:30  توسط مهدی بحرانی  | 

قرص های لاغری چاقوی دو لبه

بسياری از افراد چاق به دنبال ميانبر هايى هستند كه بدون دردسر وزن خود را كم كنند. يكى از اين روش ها استفاده از قرص هاى لاغرى است. ما در اين مقاله تشريح خواهيم كرد كه استفاده از اينگونه دارو ها نه تنها كمكى به اين افراد نمى كند بلكه عوارضى كه ايجاد مى كند ممكن است مشكلات آنها را دو چندان كند.


تعداد و انواع دارو هاى لاغرى كه در كتب مرجع تغذيه اعلام شده است انگشت شمار بوده و كلاً به دو دسته اصلى و البته چند گروه فرعى تقسيم مى شوند.
الف- گروه اول دارو هاى ضداشتها هستند (مثل Sibutramine) كه با تحريك توليد هورمون هاى سروتونين و ساير كاته كولامين  ها و تاثير آنها بر مركز اشتها در مغز باعث كاهش اشتها مى شوند. البته بايستى توجه داشت كه اين دارو ها عوارضى چون افزايش فشار خون، افزايش ضربانات قلبى، اضطراب و در نهايت در صورت مصرف بى رويه سكته هاى قلبى يا مغزى دارند.


ب- گروه دوم دارو هايى هستند كه باعث جلوگيرى از جذب چربى از دستگاه گوارش مى شوند. (مثل Xenical) مسئله بسيار مهمى كه افراد علاقه مند به اين دارو ها بايستى بدانند اين است كه اين گروه دارويى تاثيرى بر جذب انواع كربوهيدرات ها مثل شيرينى، شكلات و... ندارند و كسانى كه پول زيادى بابت آن مى دهند بايستى آگاه باشند كه فقط ۳۰ درصد جذب چربى هاى خورده شده توسط اين دارو ها مهار مى شود و همين امر است كه معمولاً درمان چاقى با مصرف اين گروه به علت عدم آگاهى كافى بيماران به شكست مى انجامد. عوارض اين گروه كمتر از دارو هاى ضداشتها بوده و از جمله آنها مى توان به اسهال چرب و كمبود ويتامين هاى محلول در چربى (مثل A، E و...) اشاره كرد.

دسته ديگرى از دارو ها هستند كه به عنوان حجم دهنده سيستم گوارش به خصوص معده عمل مى كنند.و در حقيقت با پر كردن معده باعث كاهش اشتها مى شوند. (مثل آگارآگار) اين گروه به عنوان عوامل موثر در درمان چاقى محسوب نمى شوند.

حال اين سئوال پيش مى آيد كه اين دارو ها را چه كسانى مى توانند مصرف كنند. بايستى عرض كنم كه دارو هاى لاغرى در موارد چاقى مفرط (Morbid Oloesity) و يك سرى از بيمارى هاى مرتبط با چاقى استفاده مى شود يعنى در مواردى كه ادامه چاقى باعث ايجاد عوارض مهلك ترى همچون ديابت، فشار خون و... شده و سلامتى فرد را به مخاطره اندازد.بايستى توجه داشت تبليغات وسيعى روى دارو هاى گياهى براى درمان چاقى صورت مى گيرد كه البته با توجه به اينكه ماده موثره اين دارو ها و فرمولاسيون و مكانيسم  اثر آنها ناشناخته است توصيه نمى شود.

اگر قرص هاى لاغرى را بدون تجويز پزشك و بدون رعايت رژيم غذايى مناسب مصرف مى  كنيد در انتظار اين عوارض باشيد:افزايش فشار خون، تعريق، به هم خوردن عادت ماهانه، سردرد، سرگيجه، جوش هاى صورت، اضطراب، كم خوابى، تشنگى، خشكى  دهان، افزايش ضربانات قلب و اسهال

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 17:19  توسط مهدی بحرانی  | 

درمان جوش

در درمان جوش نبايد خسته شويد. چون درمان جوش يک فرآيند مداوم و طولانی است. درمان جوش در حقيقت کنترل جوش زدن صورت و بدن شما می باشد نه ريشه کن کردن آن. اگر با درمان جوش شما بهبود يافت درمان را قطع نکنيد بلکه با مشاوره با پزشک خود داروهای مصرفی را تعدیل دهيد. گاهی نياز است تا کنترل کامل جوش صورت بمدت شش ماه دارو مصرف کرد. در صورتی که بعد از مصرف دو ماه از دارو جوش صورت شما بهبودی نيافت شما به داروهای مصرفی مقاوم هستيد و بايد درمان تغيير يابد. بسته به نوع جوش و وضعيت جسمانی و هورمونی بدن دارو انتخاب می شود. پس بدون مشاوره با پزشک خود اقدام به مصرف يا تغيير دارو نکنيد. در صورتی که با مصرف دارو تغييری در وضعيت جسمانی و يا پوست شما ايجاد شد پزشک خود را در جريان گذاريد. در مواردی که کيست و ندول ايجاد شود گاهی نياز به تزريق دارو بداخل کيست و ندول است و گاهاْ کرايو نيز در درمان مورد استفاده قرار می گيرد. جوشهای سر سياه و سر سفيد اگر با مصرف کرم های لايه بردار تخليه نشوند نياز به تخليه آنها با وسايل خاصی است. پس از فشار دادن اين جوشها و هر نوع جوش جهت تخليه آن پرهيز کنيد چون باعث شدت التهاب و ايجاد جوشگاه ميگردد. از کندن جوشها اجتناب کنيد چون باعث لک و ايجاد جوشگاه ميگردد. در طول درمان گاهی نياز است که از آنتی بيوتيک خوراکی از قبيل تتراسايکلين، اريترومايسين، داکسی سايکلين و غيره ... مصرف نماييد. اين داروها علاوه بر کاهش مقدار باکتری باعث کم شدن التهاب نيز ميگردند. اگر با مصرف طولانی آنتی بيوتيک دجار قارچ تناسلی شديد با اطلاع پزشک دارو را قطع و قارچ را درمان نماييد. از عوارض جانبی داروها هراس نداشته باشيد و به پزشک خود اطمينان کنيد چون ترس از دارو باعث اختلال در روند درمان می گردد. در صورت هر گونه تغييری در مزاج و وضعيت جسمی پزشک خود را مطلع نماييد. اگر داروئی غير از داروی درمانی جوش مصرف می کنيد به پزشک اطلاع دهيد. مصرف بعضی از داروها در زمان بارداری و شير دهی مضر هستند بنابراين در صورتی که شما باردار هستيد يا به نوزادتان شير می دهيد به اطلاع پزشک برسانيد. در مواقعی جوش به داروهای رايج جواب ندهد و يا جوش بصورت کيست و ندول های بزرگ باشد با صلاحديد پزشک شايد نياز به مصرف داروی اکوتان (ايزوتره تينوئين) باشيد. اين دارو عوارض متعددی دارد که الزاماْ در هر بيماری ديده نمی شود. بايد قبل از شروع و در طول درمان برای پيشگيری از عوارض اين دارو معاينات پزشکی و آزمايشات لازم انجام گيرد. در حين مصرف اين دارو و احتياطاْ تا يک سال بعد از قطع دارو بايد جلوگيری از حاملگی صورت گيرد. دوره درمان بايد کامل شود چون می تواند باعث عود جوش گردد. توصيه های پزشک را در حين درمان جوش فراموش نکرده و دقيقاْ اجرا کنيد. هميشه در ذهن داشته باشيد که جوش را نمی توان بطور کامل از بين برد ولی می توان آن را کنترل نمود

 

 

درمان جوشگاه های جوش

روش های مختلفی برای از بين بردن جوشگاه ها استفاده ميشود ولی بايد در نظر داشته باشيد که با هيچ روشی نتيجه صد در صد نيست. از جمله اين روش ها می توان از ليزر، ميکرودرم ابرشن، لايه برداری با مواد اسيدی و کرم های لايه بردار، سابسيژن يا آزاد کردن جوشگاه های فرو رفته از زير، تزريق کلازن، هيالورونيک اسيد و چربی را نام برد. گاهی نياز است برای رسيدن به نتيجه مطلوب از چند روش استفاده نمود.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 17:11  توسط مهدی بحرانی  | 

عوامل ايجاد کننده و تشديد کننده جوش

بهداشت فردی: گر چه آلودگی و کثيف بودن صورت و بدن علت ايجاد جوش نيستند ولی در تشديد جوش کمک می کنند. شستن صورت روزی دوبار با صابون و يا شامپو در بهبودی جوش کمک می کند. با آب گرم نبايد صورت را شست، چون گرما ترشح چربی را افزايش می دهد و همچنين آب سرد نيز می تواند منافذ مجاری را خشک تر کنند و به بسته شدن اين منافذ کمک نمايد. پس بهتر است با آب ولرم صورت را شست.کرم مرطوب کننده

رژيم غذائی: معمولاْ غذا باعث ايجاد جوش نميشود. گرچه غذاهای چرب و شيرين در بعضی افراد جوشها را بدتر می کنند ولی اين عمومی نيست و بقيه افراد نياز به رژيم غذائی ندارند. ترشح زيادی انسولين در خون و رسيدن آن به پوست در برخی افراد باعث ايجاد جوش می شود. با خوردن غذاهای شيرين و چرب ترشح انسولين افزايش می يابد. پس فقط افرادی که با خوردن چربی و شيرينی دچار جوش می شوند نياز است که از خوردن اين غذاها پرهيز کنند. البته بايد توجه داشت که عوامل ديگری نيز در ايجاد و تشديد جوش سهيم هستند. پس بايد موقعی قضاوت کرد که اين غذاها باعث تشديد جوش می شوند که با هر بار مصرف آنها جوش بدتر شود. از جمله غذا و خوراکيهايي که باعث اين علت ميشوند شامل: غذاهای چرب، تنقلات، خرما، کشمش، محصولات دريايي ( ماهي و ميگو )، بعضي از ميوه جات ( موز ، کيوي ، خرمالو ) و غيـره. بهـترين راهکار پرهيز از مواد غذايي و خوراکيهايي است که فرد اظهار ميکند با خوردن آنها جوش صورتش بدتر ميشود.

نور خورشيد: گرمای حاصل از نور خورشيد باعث تحريک ترشح چربی و از طرفی باعث خشک شدن منافذ می شود. پس بهتر است از قرار گرفتن در تابش مستقيم آفتاب اجتناب کرد.

فراورده های آرايشی: افرادی که پوست چرب و دارای جوش هستند بايد از کرم پودر و مرطوب کننده و حتی ضد آفتاب هايی استفاده کنند که فاقد چربی باشد. اين محصولات بايد غير آکنه زا و غير کومدون زا باشند. موااد آرايشی را بايد روزی دوبار از صورت خود با آب و يا شیر پاکن های فاقد چربی و سازگار با پوست چرب پاک کنيد. کرم پودرهای رنگی فاقد چربی می توانند قرمزی پوست شما را از نظر مخفی کنند. در صورت لزوم از مارکی استفاده شود که باعث التهاب پوستی نگردد (شما به آن حساسيت نداشته باشيد که با تست کردن در داخل بازو می توانيد از سلامت آن مطمئن شويد).

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 17:9  توسط مهدی بحرانی  | 

چگونگی بوجود آمدن جوش

غدد سباسه يا چربی از بدو در هر دو جنس وجود دارد. در اوايل دوران بلوغ با ترشح هورمون مردانه يا آندروژن اين غدد شروع به بزرگ شدن و فعاليت خود که توليد و ترشح چربی است، را آغاز می کنند. غدد چربی در تمام سطوح پوستی بجز در کف پا و دست وجود دارد ولی بيشترين تراکم آنها در صورت، سينه، پشت و شانه ها است. غدد چربی ترشحات خود را بوسيله مجاری چربی که در ارتباط با فوليکول مو است، به سطح پوست تخليه می کند. افزايش ترشح چربی باعث صدمه به مجاری غدد ميگردد و سلول های جدار اين مجاری آسيب ديده و کنده می شوند و اين سلول های صدمه ديده بهم پيوسته و توليد پلاک يا لخته می کنند و می توانند مجاری را مسدود نمايند. از طرفی در بعضی افراد پوسته ريزی پوست بعلت بعضی نقص ها در آنزيم های لازمه برای پوسته ريزی طبيعی، بطور کامل انجام نمی گيرد و پوسته های روی هم انباشته شده در منافذ مجاری چربی باعث بسته شدن اين مجاری می شوند. با بسته شدن اين مجاری به هر وسيله، چربی در مجاری انباشته شده و باکتری های موجود در اين مجاری رشد زيادی کرده و اين چربی ها را تخمير ميکنند و مواد شيميائی توليد شده در اثر تخمير و ترشح بعضی فاکتورها از باکتری های موجود و همچنين انباشتگی چربی در مجاری باعث صدمه بيشتر به ديواره مجاری شده و آن را  بطور کامل از بين می برند. با ورود چربی، سلول  های مرده ديواره، باکتری ها و مواد تخميری و آنزيمی به داخل پوست فرآيند التهاب فعال شده و سبب قرمزی و چرکی شدن جوش ميگردد.
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 16:59  توسط مهدی بحرانی  | 

جوش صورت يا آكـنه

مقدمه

ضايعاتی که در اثر بسته شدن مجاری غدد چربی در صورت، گردن، پشت، شانه ها و سينه بوجود می آيند جوش يا به اصطلاح آکنه می گويند. اين ضايعات بصورت جوش های سر سياه، سر سفيد، جوش چرکی، کيست و ندول می توانند بروز کنند. آکنه در اکثر نوجوانان ديده ميشود و می تواند تا پايان جوانی و حتی بالای سی سال هم ديده شود. جوش معمولاْ بعد از چند سال بهبود می يابد ولی نميتوان آن را به حال خود گذاشت چون با بهبود بعضی از جوشها، جوشگاه بوجود آمده تا پايان عمر باقی می ماند و از نظر زيبائی مشکل ساز هستند. گرچه اين جوشگاه ها قابل ترميم هستند ولی مانند پوست صدمه نديده نمی شوند. در بعضی مواقع جوشگاه ها از نظر روحی فرد را آزار می دهند. بنابراين عاقلانه اين است که جوش را درمان نمود تا جوشگاه را؛ چون درمان راحت تر و سريعتر است و نتيجه کار هم رضايت بخش تر است.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم بهمن 1386ساعت 16:57  توسط مهدی بحرانی  | 

خرما، شیر و سوپ بهترین مواد غذایی برای هنگام افطار

یک متخصص تغذیه در آستانه شروع ماه مبارک رمضان گفت: کمبود آب، قند، نمک ها از جمله موادی هستند که به واسطه روزه داری ایجاد می شوند که البته می توان براحتی این کمبود را با مصرف مواد غذایی مناسب نظیر سوپ هنگام افطار جبران کرد.

دکتر سید علی کشاورز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر افزود: با کمبود مایعات بدن و نمک بدن فرد روزه دار بویژه در ساعات پایانی روز ممکن است دچار ضعف و بی حالی شود ، اما با مصرف مایعات گرم نظیر چای و آش به ویژه سوپ و شیر که می تواند آب و مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کند، بهترین مواد غذایی هستند که روزه دار می تواند هنگام افطار از آن استفاده کند.

وی اظهار داشت : افرادی که بتازگی مکلف به گرفتن روزه شده اند چون در دوران رشد سریع و در آستانه بلوغ قرار دارند نیازهای تغذیه ای آنها بیش از بزرگسالان است ، بنابراین پس از باز کردن روزه خود با مصرف نان و پنیر و سبزی، در صورتی توانایی برای مصرف وعده شام را بعد از 2 تا 3 ساعت داشته باشند بهتر است این شیوه برای آنها انجام شود.

کشاورز ادامه داد: در برخی موارد بعضی از نوجوانان پس باز کردن افطار دیگر اشتهایی برای مصرف شام ندارند در این صورت هنگام مصرف شام برای آنها باید بلافاصله بعد از باز کردن روزه باشد.

وی افزود: بزرگسالان به لحاظ تغذیه ای وضعیت متفاوتی دارند چون اغلب پس از باز کردن روزه اشتها و تمایل زیادی برای خوردن غذا دارند بنابراین بهتر است با نان و پنیر و سوپ روزه خود را باز کرده و وعده شام به میزان کم را پس از 2 تا 3 ساعت فاصله زمانی مصرف کنند. 

این متخصص تغذیه در مورد مصرف شیرینی ها در این ماه گفت: استفاده از شیرینی ها در ماه رمضان بسیار شایع است اما بهترین شیرینی در این روزها خرما است چون ضمن داشتن طعم شیرین و تامین قند مورد نیاز بدن قند موجود در آن نیز زیان قند معمولی و شکری موجود در شیرینی های دیگر را ندارد.

وی ادامه داد: با مصرف خرما، ویتامین و نمک مورد نیاز بدن که طی ساعات روزه داری از بین رفته جبران می شود در صورتی که مصرف سایر شیرینی ها نظیر زولبیا در جبران مواد مغذی بدن بی تاثیر بوده چون حاوی ویتامین و نمک مورد نیاز بدن نیستند بنابراین باید مصرف آنها را تا حد امکان کاهش داد چون حاوی مقدار زیادی شکر و روغن بوده و ضمن اینکه ممکن است پخت این شیرینی ها نیز به صورت بهداشتی انجام نشده باشد.


امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع " خبرگزاری مهر " مجاز می باشد.  

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مهر 1385ساعت 14:33  توسط مهدی بحرانی  | 

طالبي و گرمك را با شكر درنياميزيد

پزشكان تغذيه و داروسازي تاكيد مي‌كنند كه حتي‌المقدور از شيرين كردن گرمك و طالبي با شكر بايد خودداري كرد.

دكتر " محمود اسدآبادي " متخصص علوم تغذيه دانشگاه اصفهان در اين زمينه گفت: استفاده از شكر كه يك نوع قند مصنوعي است و جزء سوختن كاذب در بدن نقش ديگري ندارد، نه تنها مفيد نيست بلكه از تاثير واقعي و درماني گرمك و طالبي هم كم مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه گرمك و طالبي از انواع زودرس خربزه هستند، افزود:
هرچند كه گرمك دير هضم تر از خربزه است اما ارزش مواد غذايي گرمك و طالبي به مراتب بيشتر از خربزه است.

وي گفت: گرمك و طالبي داراي خواص درماني شبيه به هم هستند،با اين تفاوت كه قند گرمك ناچيز و براي مبتلايان به‌ديابت زياني ندارد،اما طالبي و خربزه براي مبتلايان به ديابت، زيانبخش است.

وي در ادامه با اشاره به خواص درماني گرمك و طالبي افزود: علاوه بر نقش گرمك و طالبي در خرد كردن سنگ كليه و مثانه، از اين دو محصول براي درمان يرقان نيز استفاده مي‌شود.

اسدآبادي با تاكيد بر اين كه مادران شيرده براي افزايش شير خود و تامين ويتامين‌هاي لازمه براي خود و نوزادشان بايد از اين دو ميوه به طور مستمر استفاده كنند، گفت:تناول گرمك و طالبي علاوه بر افزايش عمر،از بروز بيماري نقرس و روماتيسم هم جلوگيري مي‌كند.

دكتر سيد " عباس جلال زاده"كارشناس داروسازي در اصفهان نيز گفت:در طالبي مقداري راديو اكتيو وجود دارد كه با مصرف آن، امراض خفته در بدن پيدا و بلافاصله سركوب مي‌شود.

وي افزود: طالبي به علت داشتن پتاسيم و عطر مطبوع، مقوي است و قلب و عروق را باز مي‌كند.

وي گفت:از خربزه به عنوان بهترين پاك‌كننده كليه و مثانه يادشده است كه با مصرف آن سنگ‌هاي كليه تركيده و مجاري ادرار از وجود آنها پاك مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه تناول خربزه بلافاصله بعد از غذا و يا ناشتا موجب سوء‌هاضمه مي‌شود، گفت: بهترين موقع براي خوردن اين ميوه،زمان ميان دو وعده غذاست و بدترين زمان نيز موقعي است كه فرد گرسنه باشد.
+ نوشته شده در  شنبه هفتم مرداد 1385ساعت 11:23  توسط مهدی بحرانی  | 

مطالب قدیمی‌تر